"Ku Bramie Morawskiej Racibórz - Ostrava 1945" Śląsko-łużyckie bitwy i kampanie - Łukasz Iluk

okładka książki Ku Bramie Morawskiej Racibórz - Ostrava 1945 Śląsko-łużyckie bitwy i kampanie

W oddawanej w ręce czytelnika pracy zostały opisane zmagania radzieckiej 38 Armii i 1 Gwardyjskiej Armii z częścią sił 1 Armii Pancernej Werhrmachtu na południowym Śląsku i północnych Morawach w ostatnich dniach marca i kwietnia 1945 roku w ramach ofensywy zwanej operacją ostrawsko-morawską. Powodzenie operacji dawało naczelnemu Dowództwu Armii Czerwonej, poza opanowaniem najbardziej uprzemysłowionego regionu Czechosłowacji, także szanse na odcięcie wojsk III Rzeszy w Beskidach oraz na Słowacji. Gdy w międzyczasie w najlepsze trwał militarny wyścig do stolicy III Rzeszy, Hitler posyłał swoje wojska setki kilometrów na wschód od Berlina, na odcinek frontu między Raciborzem, Opawą a Ostrawą, a w opinii wielu historyków działania wojenne na pograniczu Śląska i Moraw były jednymi z najbardziej zaciętych i krwawych podczas II wojny światowej. W niemieckiej Kwaterze Głównej wiedziano bowiem doskonale, że dzięki utrzymaniu linii frontu na linii Sudetów i Beskidów w dalszym ciągu będzie możliwe okupowanie Czechosłowacji i Austrii. Wobec powyższego gra toczyła się o bardzo wysoką stawkę i obie strony zdawały sobie z tego sprawę. Aby tę rozgrywkę wygrać, należało mieć w swoich rękach Bramę Morawską.

​​​​​​​Archiwum-System Jelenia Góra 2018