"Niemodlin 1945 Śląsko - łużyckie bitwy i kampanie" - Bartłomiej Kostrzewa

okładka książki Niemodlin 1945 Śląsko - łużyckie bitwy i kampanie

Treścią pracy są aspekty wojskowe działań militarnych w mikroregionie niemodlińskim w 1945 r. Praca została oparta na bogatej bazie źródłowej (dokumenty archiwalne, relacje uczestników i świadków wydarzeń wojennych - tzw. źródła "wywołane"). W niniejszej publikacji Autor przedstawił wojnę w mikroregionie niemodlińskim w całej jej złożoności. Wybitnie rolniczy powiat niemodliński stanowił wówczas (podobnie jak Śląsk Opolski) ważne zaplecze żywnościowe. Także tutaj przemysł został przestawiony na produkcję zbrojeniową.

Zasadnicza część pracy poświęcona jest wydarzeniom wojennym z lat 1944-1945. Autor omówił niemieckie przygotowania do obrony w Niemodlińskiem: budowę umocnień i fortyfikacji, formowanie Volkssturmu - nowej formacji zbrojnej powołanej na mocy dekretu Hitlera z dnia 25 września 1944 r. podlegającej administracyjnie NSDAP (służyli w niej mężczyźni od 16 do 60 roku życia), prace władz hitlerowskich nad przygotowaniem ewakuacji zasobów ludzkich, wreszcie plany radzieckich dowództw operacji zaczepnych na obszarach południowo-zachodniej Polski i ich przebieg od stycznia do marca 1945 r.

Publikacja ta może zaspokoić zainteresowania szerokiego kręgu czytelników: pasjonatów historii II wojny światowej, nauczycieli historii i studentów tego kierunku, uczniów szkół średnich, organizatorów turystyki z terenu Śląska Opolskiego, a także redakcje czasopism regionalnych.

stron 103, oprawa miękka
​​​​​​​Archiwum - System Jelenia Góra