"Watra" śpiewa, "Watra" gra... Cz. II - Śpiwanki różne

okładka książka Watra śpiewa, Watra gra.. Cz. II - Śpiwanki różne

Stare śpiewki bukowińskie już 45 lat śpiewa brzeźnicka "Watra" i przekazuje je swoim następcom.

W 2005 r. ukazało się wydawnictwo zatytułowane "Watra śpiewa, Watra gra, Cz. I. Kolędy i pastorałki".

W swoich zbiorach zespół zgromadził również wiele innych pieśni. Są tu pieśni weselne, patriotyczne, żołnierskie i charakterystyczne dla folkloru bukowińskie bukowińskiego "tajdanki". Gromadzone przez pół wieku materiały muzyczne i wykorzystywane na potrzeby programów artystycznych "Watry" są wyrazem szacunku i wdzięczności dla tych, którzy ten zespół przed laty tworzyli. Pielęgnując bogactwo kultury przodków pragnęli przekazać je potomnym.

Teksty utworów zawarte w zbiorku "Watra gra... Cz. II - Śpiwanki różne" zebrano w latach 1968-1975. Zapisała je współzałożycielka i kierowniczka zespołu Jadwiga Parecka. Zapisu nutowego dokonał w latach 2003-2004 muzyk, kompozytor i folklorysta bukowiński Kazimierz Smal z Kicmania.

​​​​​​​Oficyna Wydawnicza DEKOGRAF Żagań 2014