Dla zwiedzających

8 kwietnia - Wielka Sobota

W sobotę 8 kwietnia Muzeum będzie nieczynne.


Muzeum gromadzi w swoich zbiorach muzealia z zakresu archeologii, historii, etnografii i sztuki naszego miasta oraz rejonu historycznego i kulturowego pogranicza Śląska i Łużyc. Muzeum posiada bogatą kolekcję żarskiej porcelany, mirostowickiej ceramiki, artefaktów archeologicznych z rejonu Żar i Lubska, a także pocztówek, starodruków, map, numizmatów i przedmiotów codziennego użytku, dysponuje kolekcją dokumentów i pamiątek związanych z historią żarskich jednostek wojskowych oraz gromadzi dokumenty i przedmioty związane ze współczesną kulturą regionu.
Muzeum prowadzi także szeroką działalność edukacyjną. Jest miejscem spotkań i wymiany doświadczeń różnych środowisk zajmujących się kulturą, popularyzowaniem historii miasta, wychowaniem i kształtowaniem patriotycznych postaw mieszkańców. Współpracuje z muzeami krajowymi i zagranicznymi, instytucjami, organizacjami i stowarzyszeniami.
W Muzeum funkcjonuje ponadto sklep z pamiątkami, wydawnictwami i widokówkami.

Wstęp do muzeum jest bezpłatny!

Zapraszamy! 


Zwiedzanie Domku Winnego oraz Wieży Wartowniczej
W okresie zimowym Domek Winny oraz Wieża Wartownicza pozostają zamknięte.
Zainteresowanych zwiedzaniem informujemy, że jest możliwość ich otwarcia i zwiedzania wraz z pracownikiem Muzeum. W razie zainteresowania prosimy o kontakt telefoniczny.